Mercedes-Benz Actros 2642 HEIWO ISOLATED BOXES DOUBLE DOORS TRS COOLING TAIL LIFT TOP CONDITION NL-COMBI
Op aanvraag
2018
1.004.000 KM
Description
Year of construction: 2018
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30%; Suspension: parabolic suspension
Rear axle 1: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Differential lock; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 30%; Tyre profile left outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Reduction: single reduction; Suspension: air suspension
Rear axle 2: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axle; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30%; Suspension: air suspension
Damages: none
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30%; Suspension: parabolic suspension
Rear axle 1: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Differential lock; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 30%; Tyre profile left outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Tyre profile right outer: 30%; Reduction: single reduction; Suspension: air suspension
Rear axle 2: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axle; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30%; Suspension: air suspension
Damages: none
Year of construction: 2018
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30
General attributes
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 13470 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 12809 cc |
| Payload | 13530 kg |
| Max weight | 27000 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 6 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 3 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.