Scania S450 RETARDER FULL OPTIONS 2x TANK TOP CONDITION NL TRUCK
Op aanvraag
2019
728.000 KM
Description
Year of construction: 2019
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 70%; Tyre profile right: 70%
Rear axle 1: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axle; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Rear axle 2: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 50%; Tyre profile left outer: 50%; Tyre profile right outer: 50%; Tyre profile right outer: 50%
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 70%; Tyre profile right: 70%
Rear axle 1: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axle; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Rear axle 2: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 50%; Tyre profile left outer: 50%; Tyre profile right outer: 50%; Tyre profile right outer: 50%
Year of construction: 2019
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 70%; Tyre profile right: 70%
Rear axle 1: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axl
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Tyre profile left: 70%; Tyre profile right: 70%
Rear axle 1: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axl
General attributes
| Brand | Scania |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 9180 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 12742 cc |
| Payload | 17820 kg |
| Max weight | 27000 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 6 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 3 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.