Volvo FH 16.650 XL 6X2 FULL AIR FULL OPTIONS SIDE DOOR TOP CONDITION HOLLAND-COMBI
Op aanvraag
2015
966.000 KM
Description
Year of construction: 2015
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 9000 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Rear axle 1: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Differential lock; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 60%; Tyre profile left outer: 60%; Tyre profile right outer: 60%; Tyre profile right outer: 60%; Reduction: single reduction
Rear axle 2: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axle; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30%
Damages: none
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 9000 kg; Steering; Tyre profile left: 50%; Tyre profile right: 50%
Rear axle 1: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Differential lock; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 60%; Tyre profile left outer: 60%; Tyre profile right outer: 60%; Tyre profile right outer: 60%; Reduction: single reduction
Rear axle 2: Tyre size: 385/55 R22.5; Lift axle; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 30%; Tyre profile right: 30%
Damages: none
Year of construction: 2015
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 9000 kg; Steering; Tyre profile left
Make axles: Michelin R
Brakes: disc brakes
Suspension: air suspension
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Max. axle load: 9000 kg; Steering; Tyre profile left
General attributes
| Brand | Volvo |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 13760 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 16123 cc |
| Payload | 14240 kg |
| Max weight | 28000 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 6 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 3 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.