Scania R580 V8 KING FULL OPTIONS RETARDER 2X TANKS 4-POINT AIR SUSPENSION HOLLAND-TRUCK
Op aanvraag
2015
1.393.000 KM
Description
Year of construction: 2015
Make axles: Hankook R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 90%; Tyre profile right: 90%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 90%; Tyre profile left outer: 90%; Tyre profile right outer: 90%; Tyre profile right outer: 90%; Reduction: single reduction
Damages: none
Make axles: Hankook R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 90%; Tyre profile right: 90%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Max. axle load: 11500 kg; Tyre profile left inner: 90%; Tyre profile left outer: 90%; Tyre profile right outer: 90%; Tyre profile right outer: 90%; Reduction: single reduction
Damages: none
Year of construction: 2015
Make axles: Hankook R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 90%; Tyre profile right: 90%
Rear axle: Tyre size:
Make axles: Hankook R
Front axle: Tyre size: 385/65 R22.5; Max. axle load: 7500 kg; Steering; Tyre profile left: 90%; Tyre profile right: 90%
Rear axle: Tyre size:
General attributes
| Brand | Scania |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 8718 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 16353 cc |
| Payload | 10282 kg |
| Max weight | 19000 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 4 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 2 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.