DAF XF 480 FT SSC 2X TANKS NEW SMART TACHO 2 ONLY 562.000 KM NL-TRUCK 2 PIECES AVAILABLE
Op aanvraag
2018
562.000 KM
Description
Year of construction: 2018
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 20%; Tyre profile right: 20%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Alloy wheels; Max. axle load: 11500 kg; Make axles: Goodyear R; Tyre profile left inner: 20%; Tyre profile left outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Reduction: single reduction
Damages: none
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 20%; Tyre profile right: 20%
Rear axle: Tyre size: 315/70 R22.5; Double wheels; Alloy wheels; Max. axle load: 11500 kg; Make axles: Goodyear R; Tyre profile left inner: 20%; Tyre profile left outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Tyre profile right outer: 20%; Reduction: single reduction
Damages: none
Year of construction: 2018
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 20%; Tyre profile right: 20%
R
Front axle: Tyre size: 385/55 R22.5; Alloy wheels; Max. axle load: 8000 kg; Steering; Make axles: Continental R; Tyre profile left: 20%; Tyre profile right: 20%
R
General attributes
| Brand | DAF |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Tax | VAT vehicle |
| Condition | New |
| General condition | Very good |
Properties
| Curb weight | 8323 kg |
|---|---|
| Cylinder capacity | 12902 cc |
| Payload | 12177 kg |
| Max weight | 20500 kg |
Technical specifications
| Axle configuration | 4 x 2 |
|---|---|
| Number of axes | 2 |
| Transmission | Automatic |
Extras
Westland, wonderful land
Westland is the heart of the Netherlands! It is the foremost through route for the transport of fruit and vegetables, plants and flowers, both domestically and internationally. Chances are that you are closer to Semtrade more often than you might think. Time for a (pit) stop at the Transportcentrum Westland, close to the A20! Easy peasy for the British hauliers too, via the Harwich - Hook of Holland ferry link.